STOWARZYSZENIE „AMALA” na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną
943671463

Projekt „EKO DZIAŁANIA”

W Warsztatach Terapii Zajęciowej w filii w Kaliszu Pomorskim zakończyliśmy już Projekt „EKO DZIAŁANIA”, realizowany w imieniu Amala – Stowarzyszenia na rzecz dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, na który zostało przyznane przez Powiat Drawski dofinansowanie na realizację zadania publicznego w kwocie 5000zł. Dzięki dofinansowaniu tego Projektu w naszej placówce zostało zorganizowanych i przeprowadzonych wiele różnorodnych działań. Wszystkie działania były ukierunkowane na propagowaniu wiedzy przyrodniczej i ekologicznej wśród osób niepełnosprawnych.
Pierwszym z nich było „Eko wędkowanie” rozpoczynające się od spotkania z wędkarzem, który na zajęciach teoretycznych nauczyły nas prawidłowego uzbrajania wędki oraz zasad połowu ryb zgodnie z panującymi przepisami. Następnie wyruszyliśmy w teren nad jezioro, gdzie zdobywaliśmy umiejętności praktyczne. Pierwsze próby „moczenia kija” pokazały nam że eko-wędkowanie to super sprawa i świetna zabawa, która z pewnością może być fajnym hobby również dla osób niepełnosprawnych. Radość przy złowieniu nawet małej rybki była ogromna, a szczęście nam dopisywało i złowiliśmy kilka ładnych sztuk, które oczywiście od razu wypuściliśmy do wody. Podczas bezpośredniego kontaktu z przyrodą uczestnicy przekonali się jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego i dbanie o czystość i porządek na łowiskach.
Drugie działanie to „Wycieczka edukacyjna”, którą poprzedziło spotkanie z Panią Zosią Zmiertką z Nadleśnictwa w Kaliszu Pomorskim. Podczas wizyty Pani Zosia opowiedziała uczestnikom o zwierzętach, które możemy spotkać w okolicznych lasach i jak o nie dbać. Wszyscy byli bardzo zainteresowani tym tematem, padały nawet pytania typu „co zrobić gdy spotkamy wilka i czy jest on groźny?”, „czy, jak i czym dokarmiać ptaki?”, „co zrobić gdy ukąsi żmija i które są jadowite”. Było to bardzo ciekawe spotkanie i z pewnością uświadomiło naszym podopiecznym, że wszystkie zwierzęta w lesie są bardzo potrzebne i należy o nie prawidłowo dbać. Następnie w ramach tego działania udaliśmy się na wycieczkę do ZOO Canpol w Człuchowie. Uczestnicy WTZ mieli okazję do spotkania zwierząt najróżniejszych gatunków. Wiele z nich jest niezwykle rzadka i zagrożona wyginięciem. Dzięki temu wyjazdowi niektórzy pierwszy raz mogli na żywo je zobaczyć.
Kolejne działania to „Eko – warsztaty rękodzielnicze”, podzielone na trzy bloki tematyczne.
„EKO torby”, podczas których poznawaliśmy tajniki szycia na maszynie i wykonaliśmy torby wielokrotnego użytku. „Recykling” – powtórne wykorzystanie odpadów , podczas tych zajęć uczestnicy wykonali nowe rzeczy wykorzystując śmieci: koszyczki wyplatane ze sznurka na podstawach z butelek plastikowych lub kubków papierowych po kawie, lampiony ze słoików i wazony z butelek ozdabianych techniką Decoupage oraz rzeczy z wikliny papierowej (wykonanej ze starych gazet): organizery, gwiazdy i choinki. Podczas zajęć uczestnicy uświadomili sobie, że poprzez przetwarzanie śmieci nie tylko oszczędza się surowce naturalne, ale także ogranicza szkodliwy wpływ człowieka na środowisko. „Osikowe i rattanowe dekoracje”, podczas tych warsztatów uczestnicy wykonali osikowe choinki i bombki oraz rattanowe kule ozdobne. Przekonali się, że dekoracje wykonane z naturalnych materiałów będą piękną ozdobą w każdym domu.
Podsumowaniem wszystkich działań była piękna wystawa prac wykonanych podczas Eko-warsztatów. Ustawiona i zaprezentowana w naszej placówce, którą wszyscy mogli oglądać od 30 listopada, gdyż w tym właśnie dniu odbył się Wernisaż wystawy i podsumowanie naszego Projektu.
Wdrożenie tak wielu różnorodnych, powyższych działań proekologicznych pozwoliło nam upowszechnić wiedzę przyrodniczą i ekologiczną oraz promować zagadnienia związane z ochroną środowiska naturalnego, również wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ten sposób realizacji działań ułatwił nam dotarcie z tak bardzo ważnym dla wszystkich tematem do tej trudnej grupy odbiorców.